czwartek, 4 lutego 2010

8 zajęcia z przedsiębiorczości

Cześć!!
Dnia 4.02.2010 roku odbyły się zajęcia z przedsiębiorczości.
Temat zajęć był następujący: ,,Na miesiąc przed rozpoczęciem działalności gospodarczej "- jak napisać biznes plan…


Gdy każdy zajął już swoje stanowisko , Pani Zosia przyniosła szklankę z wodą.
Zapytała nas: Co widzimy?
Odpowiedź wszystkich była taka sama: Szklankę wody do połowy pełną , poczym powiedziała, że większość młodych ludzi jest optymistami tak jak My .

Następnie zajęliśmy się bilansem. Pewnie zapytacie co to takiego? Już tłumaczymy;
Bilans - Jest to dokument zawierający wartościowe zestawienie majątku przedsiębiorstwa i jego źródeł finansowania. Natomaiast
Aktywa odpowiada na pytanie co jest potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej, są to środki przynoszące dochód.
Dzielą się na:
Majątek trwały przedsiębiorstwa:
• Rzeczowe składniki ( środki trwałe)- grunty, budynki, maszyny, urządzenia, środki transportu, wyposażenie np. meble biurowe.
• Niematerialne wartości prawne (nieuchwytne aktywa)- patenty, licencje, oprogramowania komputerowe, prawa autorskie.
• Finansowe składniki majątku trwałego (długo trwałe lokaty kapitałowe)- udziały i akcje innych przedsiębiorstw, bankowe lokaty długoterminowe, wykupione obce obligacje, spółdzielcze prawa do lokalu.
Majątek obrotowy:
• Zapasy- surowce, materiały, produkcja w toku, wyroby gotowe.
• Należności- wierzytelności, opóźnione płatności.
• Pieniądze w różnej postaci- pieniądze w kasie, krótkotrwałe lokaty terminowe.
Pasywa odpowiada na pytanie, skąd przedsiębiorstwa wezmą środki finansowe.
Dzielą się na trzy podstawowe grypy:
• Kapitały własne- pozostają w dyspozycji przedsiębiorstwa na stałe, służą do finansowania jego działalności gospodarczej i stanowią gwarancje dla różnych wierzycieli.
• Kapitały obce- odzwierciedlają zaciągnięte przez firmę długi.
Dzielą się na zobowiązania: długoterminowe, średnioterminowe, bieżące.
• Wynik finansowy (zysk lub strata)- zamyka stronę pasywów bilansu. W bilansie wykazany jest wynik finansowy netto.
Najważniejszą zasadą tego sprawozdania jest równowaga bilansowa- lewa strona bilansu (aktywa) musi odpowiadać prawej stronie bilansu (pasywa).

Jak na razie to wszystko na temat bilansu.


BIZNES PLAN

Co posiada?

* Funkcja informacyjna biznes planu-(zewnętrzna) - pozwala na poinformowanie potencjalnych kredytodawców o naszych celach i sposobie ich realizacji. Zapewnia, że firma jest efektywnie zarządzana, chroni przed podejmowaniem nieuzasadnionego ryzyka itp. Pozwala poprzez poinformowanie kredytodawców zdobyć źródła finansowania. Jest dowodem, że firma dysponuje odpowiednimi obliczeniami, analizami itp. co zwiększa zaufanie kredytodawców. *Funkcja kontrolna ( dokument) – każda firma musi posiadać taki dokument, określa on , w jaki sposób chcemy zrealizować postawiony sobie cel (co, kiedy i za ile zostanie kupione itp.). Biznes plan pozwala kontrolować stopień realizacji projektu oraz czy przewidywane wskaźniki pokrywają się z naszymi zamierzeniami.
*Funkcja informacji wewnętrznej- polega na określeniu strategii rozwoju dla przedsiębiorstwa i napisaniu swego rodzaju przewodnika z informacjami o przyszłym kształcie i kierunkach rozwoju firmy.Jaki powinien być ?
*Przejrzystość i przyswajalność- biznes plan powinien być opracowany w oparciu o standardowy układ i zawierać wszystkie typowe rozdziały. Powinien być jasny i zrozumiały dla czytającego.
*Wiarygodność- prognozując przychody warto posłużyć się danymi dostarczonymi przez
wiarygodne badania np. znana firma badająca sektor. Nie można dopuścić do znacznego przeszacowania prognozowanych przychodów. Należy również pamiętać, że gdy obniżymy prognozowaną sprzedaż i zwiększymy prognozowane koszty upewnimy się czy przy mniej optymistycznym scenariuszu przedsięwzięcie jest nadal opłacalne.
*Pisz to na co czytający zwracają uwagę- bank wysoko oceni biznes plan gdzie dużo uwagi zostanie poświęconej formom zabezpieczania inwestycji. Instytucja publiczna, którą chcemy przekonać do zaangażowania środków budżetowych musimy podkreślić gotowość stosowania procedur wydatkowania pieniędzy zgodnych z Ustawą o Zamówieniach Publicznych. Natomiast w przypadku inwestorów prywatnych musimy zwrócić uwagę na umiarkowany stopień ryzyka, który związany jest w inwestycją.

Zawartość:

* Streszczenie- jest przygotowywane na końcu pisania biznes planu i jego zadaniem jest przykuć uwagę czytającego oraz przekonać go, że warto poświęcić czas na dokładne, dalsze jego zgłębienie. Należy przedstawić cele działania firmy, pamiętać, że muszą być one konkretne, mierzalne, osiągalne i zaplanowane do realizacji w określonym czasie.
*Przedsiębiorstwo- przedstawienie firmy. Dane teleadresowe, struktura własności, krótki opis obecnej działalności, obecna kondycja firmy, jej historia, lokalizacja, zatrudnienie itp. Wszystko co uważamy za ważne z punktu widzenia projektu.
* Produkt lub usługa- opisujemy produkt, porównując go do produktów konkurencji ( cena, trwałość, obsługę, serwis, wygląd, opakowanie itp.)
Analiza rynku (analiza branży)- to trendy, które ją charakteryzują
identyfikacja przedsiębiorstw działających w branży oraz głównych konkurentów,z kim będziemy konkurować, jakie są ich słabe i mocne strony, gdzie jest ich źródło przewagi konkurencyjnej.
segmentacja rynku- należy rynek podzielić na grupy o podobnych cechach (wiek, dochód miejsce, preferencje, czym się kierują- marka, jakoś produktu, jego cena).

Następnie określamy segment, do którego kierować będziemy swoje produkty.
*źródła przewagi konkurencyjnej- jakie są źródła przewagi konkurencyjnej a analizowanej branży (możliwość finansowania budowy z własnych środków w sektorze budownictwa)? Czy ,,my” je posiadamy?

Strategia:

*Strategia cenowa-w jaki sposób ustalone są ceny, czy obowiązuje jedna cena dla wszystkich klientów czy są stosowane rabaty? Jeśli tak to jakimi kryteriami kierujemy się przy udzielaniu rabatów.
*Strategia promocyjna- w jaki sposób klienci informowaniu będą o produktach?
strategia dystrybucji-gdzie klienci będą mogli nabyć produkt? Czy posiadamy przedstawicieli handlowych, stałych odbiorców, jakie są koszty sprzedaży?
*Dokumentacja techniczna i technologia-jeżeli przedsięwzięcie zakłada coś produkować lub budować musimy mieć dokumentację techniczną produktu oraz wykorzystywanej technologii lub odpowiednio projekt budowlany. Jeżeli sprzedaż produktu wymaga zezwoleń, wymagany jest certyfikat jakości.
*Organizacja- punkt ten można pominąć, jeżeli firma prowadzona będzie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i nie zatrudnia pracowników. Opisując strukturę firmy należy udowodnić, że jest ona efektywnie zarządzana.
*Analiza finansowa- należy przedstawić prognozę zysków i strat, prognozę przepływów finansowych oraz prognozę bilansu. Wykonane prognozy pozwolą określić dokładne zapotrzebowanie na kapitał co z kolei pozwoli zminimalizować jego koszt.

Gdy już omówiliśmy jak napisać biznes plan, czas przeznaczony na te zajęcie niestety już się skończył.
I tak oto skończyły się kolejne zajęcia.

Pozdrawiamy!!!
Elitarna 5