09.02.2009r
!!!Hej!!!Dnia 9 lutego 2009 roku odbyły się kolejne zajęciaMatematyczno-Przyrodnicze.
Nasza grupa <:Elitarna Piątka:> świetnie się bawiłana tych zajęciach, czas mijał nam bardzo szybko i zanim się obejrzeliśmy, niestety już musieliśmy wracać do domu.
Tematem : Barwniki Fotosyntezy.
Problem badawczy: Czy liście posiadają barwniki fotosyntetyczne.
Hipoteza: Liście mogą posiadać barwniki fotosyntetyczne lub nie.
Materiały:
*1 duży słoik do odbarwiania liści
*Około 10 ml mieszaniny etanol-aceton do odbarwiania liści
*Zielony świeży liść
*Dostęp do łaźni wodnej
*1 płytka do chromatografii cienkowarstwowej
*2 końcówki kapilarne do nakładania próbek
* Zakręcony słoik z mieszankom chromatograficzną benzyna-aceton (10:1)
Przebieg badania: Na początku zajęć nasza koordynatorka P. Justyna pokazała nam prezentacje związaną z tematem zajęć i podzieliła nas na dwie grupy.
Następnie przystąpiliśmy do doświadczenia. Jego celem była identyfikacja barwników fotosyntetycznych liści.Co prawda nie mieliśmy dostępu do profesjonalnej łaźni wodnej, ale to nas nie zniechęciło. Pożyczyliśmy więc czajnik od Pani sprzątaczki i wlaliśmy do niego wodę, a następnie zagotowaliśmy ją i tak oto w prosty sposób stworzyliśmy prowizoryczną wystarczającą do naszych potrzeb łaźnie wodną.
Nasepnie świeży liść (pelargonii) umieściliśmy w słoiku i zalaliśmy cienkąwarstwom etanol-aceton.Umieściliśmy słoik w naszej prowizorycznej łaźni wodnej i mieszaliśmy jego zawartość delikatnie nim kołysząc uważając, aby woda nie dostała się do środka słoika.
Już po 15 minutach zauważyliśmy, że liść zaczął się odbarwiać , a barwniki fotosyntetyczne przeszły do roztworu etanol-aceton. Zielony ekstrakt jaki uzyskaliśmy z odbarwiania liścia użyliśmy do dalszej części chromatografii. Za pomocom końcówki kapilarnej nakładaliśmy ekstrakt na chropowatą stronę płytki do chromatografii, 1 cm od dolnej krawędzi. Na płytkę nałożyliśmy ok. 8 objętości kapilary.
Następnie odłożyliśmy płytkę na 15 minut, aby wyschła, wstawiliśmy ją pionowo do słoika, wktórym był roztwór benzyny i acetonu (10:1), poczym zamknęliśmy słoik.Gdy czoło rozpuszczalnika znalazło się 1cm przed górną krawędziom płytki wyjęliśmy ją i wysuszyliśmy.
Spostrzezenia:Po wysuszeniu płytki zaobserwowaliśmy na niej nie tylko kolor zielony, ale również żółty, brązowy itp.
Wniosek: Rośliny posiadają wiele barwników fotosyntetycznych.
To na tyl narazie pozdrawiamy ELITARNA 5:D
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz