piątek, 20 lutego 2009

4 Zajęcia z przedsiębiorczości

20.02.2009r
Cześć!!! i Pozdrawiam wszystkich, którzy odwiedzają naszego bloga:)
20.02. 2009r. odbyły się już 4 zajęcia z przedsiębiorczości:)
Na początku zajęć, pani nie spodziewanie każdemu z nas dała mały teścik że spółek :) było by ok gdyby był zapowiedziany :(
Oczywiście wszyscy się ucieszyli i jakoś poszło {:żart:}. Jedyną pociechom było to że było tylko 6 pytań i wszystkie zamknięte;). Mam nadzieje że otrzymałam chociaż 1 punkt:).Po kartkóweczce sprawdziliśmy naszą pracę domową ze spółek. Oczywiście wszyscy odrobili!!! Hura!!!:) Tylko trochę gorzej było to wszystko zrozumieć, ale to nie był taki duży problem bo Pani nam wszystko wytłumaczyła!
Po tej całej powtórce o spółkach przeszliśmy do głównego tematu naszych zajęć:
Giełda papierów wartościowych
Najpierw Pani podała nam bardzo interesującą stronkę ( :
http://www.gpw.pl/gpw.asp: ), na której mogliśmy obejrzeć i zapoznać się z akcjami giełdy




A jeśli ktoś z was stwierdził po obejrzeniu strony powyżej ze nadaje się do gry na giełdzie to ta strona (WWW.invest24.pl ) na pewno nie zniechęci takiego kogoś:}}Naprawdę warto na nią zajrzeć zresztą jak chcecie to się sami przekonajcie:). Czas na tych zajęciach jak zawsze szybko nam mija i niestety trzeba iść już do domu:(( , ale to nie znaczy ze nie było zadania domowego było nim wyjaśnienie pojęć TKJ.:

*uzupełnienie tekstu związanego ze spółkami oraz tabelki. Mamy także zagrać na wirtualnej giełdzie papierów wartościowych .
Pa pa:) nie długo znowu opiszemy wam nasz przebieg następnego zajęcia .
Elitarna5


środa, 11 lutego 2009

2 zajęcia z przedsiębiorczości

30.01.2009r
Witam Serdecznie!!!
Tego dnia odbyły się kolejne zajęcia projektu o nazwie,, Fascynacje zaklęte w nauce i Biznesie a dokładniej, tym razem była to przedsiębiorczość.
Były to bardzo ciekawe zajęcia, ponieważ dowiedzieliśmy się co oznaczają skruty TKJ:
*PKB
*PNB oraz
*PKB per capita

Oto ich definicje:
*PKB - Produkt Krajowy Brutto czyli:
Suma wartości wszystkich produktów wytworzonych w danym kraju przez jednego człowieka.


*PNB - Produkt Narodowy Brutto czyli:
Miara wartości wszystkich dóbr i usług wytworzonych przez obywateli danego państwa będących za granicą.Prościej mówiąc : Zyski czerpane z polskich firm będących za granicą.

* PKB per capita czyli: wartość PKB dzielona na mieszkańców


To na tyle:D.Dzisiejsze zajęcia nie były długie do opisywania( jedno szczęście) Żarcik:).Pozdrawiamy Elitarna5

poniedziałek, 9 lutego 2009

3 Zajęcia matematyczno - przyrodnicze

09.02.2009r

!!!Hej!!!Dnia 9 lutego 2009 roku odbyły się kolejne zajęciaMatematyczno-Przyrodnicze.

Nasza grupa <:Elitarna Piątka:> świetnie się bawiłana tych zajęciach, czas mijał nam bardzo szybko i zanim się obejrzeliśmy, niestety już musieliśmy wracać do domu.

Tematem : Barwniki Fotosyntezy.

Problem badawczy: Czy liście posiadają barwniki fotosyntetyczne.

Hipoteza: Liście mogą posiadać barwniki fotosyntetyczne lub nie.

Materiały:

*1 duży słoik do odbarwiania liści

*Około 10 ml mieszaniny etanol-aceton do odbarwiania liści

*Zielony świeży liść

*Dostęp do łaźni wodnej

*1 płytka do chromatografii cienkowarstwowej

*2 końcówki kapilarne do nakładania próbek

* Zakręcony słoik z mieszankom chromatograficzną benzyna-aceton (10:1)

Przebieg badania: Na początku zajęć nasza koordynatorka P. Justyna pokazała nam prezentacje związaną z tematem zajęć i podzieliła nas na dwie grupy.

Następnie przystąpiliśmy do doświadczenia. Jego celem była identyfikacja barwników fotosyntetycznych liści.Co prawda nie mieliśmy dostępu do profesjonalnej łaźni wodnej, ale to nas nie zniechęciło. Pożyczyliśmy więc czajnik od Pani sprzątaczki i wlaliśmy do niego wodę, a następnie zagotowaliśmy ją i tak oto w prosty sposób stworzyliśmy prowizoryczną wystarczającą do naszych potrzeb łaźnie wodną.

Nasepnie świeży liść (pelargonii) umieściliśmy w słoiku i zalaliśmy cienkąwarstwom etanol-aceton.Umieściliśmy słoik w naszej prowizorycznej łaźni wodnej i mieszaliśmy jego zawartość delikatnie nim kołysząc uważając, aby woda nie dostała się do środka słoika.

Już po 15 minutach zauważyliśmy, że liść zaczął się odbarwiać , a barwniki fotosyntetyczne przeszły do roztworu etanol-aceton. Zielony ekstrakt jaki uzyskaliśmy z odbarwiania liścia użyliśmy do dalszej części chromatografii. Za pomocom końcówki kapilarnej nakładaliśmy ekstrakt na chropowatą stronę płytki do chromatografii, 1 cm od dolnej krawędzi. Na płytkę nałożyliśmy ok. 8 objętości kapilary.

Następnie odłożyliśmy płytkę na 15 minut, aby wyschła, wstawiliśmy ją pionowo do słoika, wktórym był roztwór benzyny i acetonu (10:1), poczym zamknęliśmy słoik.Gdy czoło rozpuszczalnika znalazło się 1cm przed górną krawędziom płytki wyjęliśmy ją i wysuszyliśmy.

Spostrzezenia:Po wysuszeniu płytki zaobserwowaliśmy na niej nie tylko kolor zielony, ale również żółty, brązowy itp.

Wniosek: Rośliny posiadają wiele barwników fotosyntetycznych.

To na tyl narazie pozdrawiamy ELITARNA 5:D

poniedziałek, 2 lutego 2009

3 Zajęcia z przedsiębiorczości

02.02.2009r
Hejka!!!
Dnia 02.02.2009 odbyły się zajęcia przedsiębiorczości.

Tematem tych zajęć było
"Zastosowanie mapy mentalnej- myślowej". Na początku pani przeczytała nam w jaki sposób mamy ją wykona. Mapa ta miała być kolorowa.

Nikt z nas, jednak nie posiadał kredek, więc pożyczyliśmy je od pani bibliotekarki ;). Każdy uczestnik grupy wykonał mapę mentalną wydatków w swoim domu. Po kilkunastu minutach, kiedy wszyscy wykonali mapę grupa miała wytypować jedną osobę do przedstawienia swojej pracy. Oczywiście grupa wytypowała Hanię. Jej praca była całkiem ok;). Następnie każdy z nas musiał zastanowić się nad dochodami rodziny, na przykładzie dziewczyny, o której przeczytała nam pani Justyna. Kiedy wszystko zrobiliśmy i chcieliśmy iść już do domu nasza pani zaskoczyła nas pracą domową. Czyli mamy scharakteryzować plusy i minusy pojęć takich jak:
- spółka cywilna
- spółka jawna
- spółka partnerska
- spółka komandytowa
- spółka akcyjna

- spółka z ograniczoną odpowiedzialnościom.


Chyba wszysto juz opowiedzieliśmy.Do napisania:D