piątek, 23 stycznia 2009

2 Zajęcia matematyczno-przyrodnicze

23.03.2009r
Siema!
Dnia 23.01.2009 r odbyły się kolejne bardzo zabawne zajęcia takie ze ze śliną i ziemniakami:).

Na początku Pani Justyna podzieliła nas na dwie grupy, następnie przystąpiliśmy do działania:)

Doświadczenie 2
Temat: Reakcja skrobi ze śliną
Problem badawczy: Czy ślina trawi skrobie?
Hipoteza: Skrobia reaguje ze śliną lub nie.
Składniki:
*ślina - Twoja :),
*jodek potasu,
*miąższ z ziemniaka
Przebieg doświadczenia:
Pewnie domyślasz się ze trawienie skrobi zachodzi już w jamie ustnej dzięki działaniu twojej śliny. Czy umiałbyś to udowodnić przez doświadczenie?
- należny przygotować 2 próbówki do jednej włożyć trochę miąższu z ziemniaka startego na tarce a do drugiej miąższ z ziemniaka połączony z twoja śliną:)- wiem to nie kulturalne ale musisz napluć do próbówki i wymieszać zawartość:).Następnie rozgrzej te dwie probówki i dolej do nich po dwie kropelki jodku potasu( ostrzegam nie ładnie pachnie).
Spostrzeżenia: Próbówka z miąższem zmieszanym ze ślina jest jaśniejsza niż bez śliny.
Wnioski: Ślina trawi skrobie dzięki enzymowi zwanemu ,,Amylaza ślinowa" , dlatego próbówka ze ślina jest jaśniejsza.
Ps; Na początku coś nam nie wyszło i musieliśmy powtarzać Ćw. jeszcze raz ale cichutko:) drugim razem się udało.Misja została wykonana:)
Wykonywaliśmy także ćwiczenie robocze podobne do doświadczenia 2.
Na talerzyku położyliśmy kawałek zwykłej bułki i dwa mniejsze przeżute przez ochotników:)- wypluwanie także było nie kulturalne:). Następnie polaliśmy na każde z kawałków kropelkę sodu, a przerzuty kawałek rozmieszaliśmy:(
Wniosek: Podobnie jak w doświadczeniu drugim udowodniliśmy na podstawie obserwacji iż dzięki enzymowi zawartemu w ślinie przerzuty kawałek bułki był bielszy od zwykłego.

1 zadanie domowe.

Na zajęciach pani Justyna także zadała nam pierwszą prace domową. Mamy znaleźć informacje na temat wody nadającej się do spożycia przez człowieka czyli:
jakie normy powinna spełniać ta substancja, jaki ma odczyn PH itp. Każdemu z nas Pani przydzieliła także zadanie indywidualne polegające na przyniesieniu próbek wody np. ze studni, z kałuży itp. Próbki będą nam potrzebne na następne spotkanie:)

Pozdrawiamy Elitarna 5 !!!




piątek, 16 stycznia 2009

1 Zajęcia z przedsiębiorczości

16.01.2009r
Hej! Dnia 16.01.2009 odbyły się kolejne zajęcia projektu pt,,Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie". Tym razem zajmowaliśmy się przedsiębiorczością.

To ich opis:

1.Na początku omawialiśmy rodzaje naszych osobowości , poznanych przez rozwiązanie testu na wcześniejszych zajęciach, który jest dostępny na stronie www.logos.warszawa.pl/test - więc każdy może również sprawdzić czy należy np. do grupy flegmatyków czy może do choleryków ;) Nasze wyniki porównywaliśmy z opisami umieszczonymi m.in. na www.hermeneutikos.com/typy/index.php , wypisując i przedstawiając po 5 zalet i wad, które przeważają w naszej osobowości. Każdy miał chwile na przemyślenie swoich cech. W naszym zespole są naprawdę ciekawe charakterki, oczywiście pozytywnie :)
2.Kolejnym krokiem na spotkaniu była rozmowa o sytuacjach stresowych. Każdy opowiadał jak radzi sobie w nich i które sytuacje go stresują. Może to być utrata bliskiej osoby, kłótnia, publiczne wystąpienie czy po prostu chęć upodobania się i zagadania do płci przeciwnej J Każdy z nas radzi sobie inaczej.
3.Po zakończeniu rozmowy myśleliśmy nad naszym konkursowym doświadczeniem. Wspomagaliśmy się też internetem, a co już wyszło z naszej burzy mózgów narazie pozostaje tajemnicą :)
4.Na miłe zakończenie spotkania, nawiązując do tematyki zajęć, rozwiązywaliśmy test pt.:
„10 CECH LUDZI SUKCESU”, dostępny wraz z innymi testami na www.hermeneutikos.com/psychozabawy/index.php . W naszej grupie wyniki były bardzo pozytywne, hehe ;) No i na tym spotkanie się zakończyło. Jak zwykle było baaaardzo ciekawie, i był to kolejny kroczek to poznania siebie wzajemnie :)


Pozdrawiamy, E5 !

niedziela, 11 stycznia 2009

1 Zajęcia matematyczno-przyrodnicze

09.01.2009
Dnia: 09.01.2009 odbyły się Nasze 1 zajęcia matematyczno-przyrodnicze
Dzisiejszym głównym tematem naszego spotkania, było wykrywanie skrobi w różnych produktach.
Przebieg zajęć:
Na samym początku P. Justyna przedstawiła nam przepisy BHP. Wykonywaliśmy różne doświadczenia przy, których świetnie się bawiliśmy.

Tematem pierwszego doświadczenia było: Zbadanie właściwości fizycznych skrobi. No ale co to właściwie jest skrobia? Okazało się że skrobia to nic innego jak mąka ziemniaczana. Następnie badaliśmy właściwości fizyczne, ale co to jest ? to:
*zapach,

*barwa,
* stan skupienia,

*smak itp.

Jednak zanim zapisaliśmy wniosek badaliśmy czym właściwie jest skrobia. Smakowaliśmy ją,dotykaliśmy, wąchaliśmy.
Obserwacje: że jest to: substancja podobną do cukru pudru, bez wonna, sypka, koloru białego i o stanie skupienia stałym. Po obserwacjach wycią
gnęliśmy wnioski.:)

Doświadczenie 1
Zbadaj właściwości skr
obi.

Temat: "Badanie właściwości fizycznych skrobi"
Obserwacje: substancja podobna do cukru pudr
u, sypka, bez smaku, biała, stan skupienia stały, bez wonna


Wnioski: stan skupienia- stały
barwa - biała
zapach - bezwonna

smak - bez smaku
rozpuszczalność w wodzie (H2O) ; nie rozpuszcza się w zimnej wodzie natomiast w ciepłej wodzie rozpuszcza się bardzo dobrze co prowadzi do powstawania kleiku skrobiowego.:)

Doświadczenie 2
Celem drugiego doświadczenia było otrzymywanie kleiku skrobiowego.


Przeprowadzanie doświadczenia: Około pół łyżeczki mąki ziemniaczanej wsypaliśmy do próbówki, dolaliśmy odrobinę wody i zaczęliśmy ją podgrzewać zapalniczkom. Skrobia zaczęła się powoli rozpuszczać aż stworzyło się coś w rodzaju galaretki. Był to właśnie kleik skrobiowy.

Składniki:
Do próbówki wsyp pół łyżeczki skrobi, wlej 5cm sześciennych zimnej wody i rozmieszaj. Następnie zawartość próbówki równomiernie ogrze
waj na słabym ogniu ciągle mieszając.

Temat: "Otrzymywanie kleiku skrobiowego"
Obserwacje: W gorącej wodzie ziarna skrobi rozpuszczają się , tworząc tzw. kleik skrobiowy.
Wnioski: Zjawisko to jest nam dobrze znane z życia codziennego. W ten sposób otrzymujemy np. kisiel lub budyń.:)

Doświadczenie 3
doświadczenie polegało na wykryciu skrobi w produktach.

Oto one
*ziemniak,

*banan,

*banan suszony,
*ziarna fasoli,
*ryż,
*bułka,

*makaron oraz cukier puder.

Przeprowadzenie doświadczenia: każdy z nas wziął do swojego naczynia wszystkie te produkty i kropnął na nie dwie krople płynu Lu gola- (jodek potasu)
Dowiedzieliśmy się, że skrobia pod wpływem j
odku potasu zabarwia się na kolor ciemno granatowy. Każdy z nas próbował otrzymać kolor granatowy co było bardzo zabawne.Wykryliśmy skrobie we wszystkich produktach oprócz cukru pudru. Mieszaliśmy, dodawaliśmy wody ale niestety w tym produkcie nie udało się nam uzyskać granatowego koloru.
Problem badawczy: czy skrobia jest w nast
ępujących produktach ;
*banan,
*banan suszony,
*ziarna fasoli,

*ryż,
*ziemniaki,

*bułka,
*makaron,
*cukier puder

Hipoteza: Najprawdopodobniej wszystkie te produkty zawierają w sobie skrobie.
Na dostępne Ci produkty wlej 2 krop
le jodku potasu następnie obserwuj co dzieje się z produktami.
Obserwacje: na ciemny granat zabarwiły się produkty tkj: ziemniak, banan, banan suszony,ziarna fasoli, ryż, bułka, makaron, natomiast cukier puder zabarwił się na kolor bursztynu.

Wnioski:Produkty takie jak: ziemniak, banan, banan suszony, ziarna fasoli, ryż,bułka, makaron posiadają skrobię, natomiast cukier puder jej nie posiada.

Zajęcia minęły nam w bardzo miłej atmosferze. Było nawet bardzo wesoło , gdy zabarwił nam się paluszek na brązowo, kiedy sprawdzaliśmy kolor jodku potasu:)

Serdecznie pozdrawiamy!!:))Elitarna Piątka:))